Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

Смерть близької людини – важка втрата для кожного. Неважливо, він хворів або був повністю здоровий, мав багато друзів або навпаки – відштовхував оточуючих своїми вчинками, змиритися з тим, що його вже ніколи не буде неможливо. У таких ситуаціях все, що залишається – забезпечити гідні похорони. Їх організація – справа непроста, особливо для тих, хто зіткнувся з горем вперше в житті.

Зміст:

 1. Зателефонувати у швидку допомогу 103 і в міліцію.
 2. Оформити свідоцтво про смерть.
 3. Звернутися в ЗАГС (за місцем проживання).
 4. Подати документи в паспортний стіл.
 5. Смерть настала не вдома: що треба знати?
 6. Чоловік помер у лікарні.
 7. Як правильно організувати похорон.
 8. Похоронні бюро Траур.

Чоловік помер в домашніх умовах: перші дії

Якщо людина померла у себе вдома, перед тим як приступати до організації похорону, необхідно зробити наступне:

1. Зателефонувати у швидку допомогу 103 (дільничного лікаря) і в міліцію. Вони повинні:

 • оглянути тіло, зафіксувати час смерті покійного;
 • виключити (підтвердити) ймовірність насильницької смерті;
 • видати відповідні документи (супровідний лист і протокол огляду тіла).

До приїзду працівників правоохоронних органів і медустанови не можна міняти положення тіла померлого і оточуючих його предметів (незважаючи на відсутність ознак неприродної смерті).

2. Звернутися в поліклініку, щоб оформити свідоцтво про смерть і вирішити питання про необхідність направлення померлого на розтин. При цьому з собою потрібно мати:

 • документи, видані органами міліції та швидкої допомоги;
 • медичну картку покійного (якщо вона перебуває вдома);
 • паспорт (свій і померлої людини).

У разі, коли труп направляють в морг на патологоанатомічне дослідження для з'ясування причин смерті, свідоцтво видають в морзі. В медичний заклад йдуть після проведення експертизи: забирають карту померлої людини з записом про посмертне эпикризе.

Варто знати, розтин померлих віком від 60 років робити не обов'язково. Родичі небіжчика має право відмовитися від проведення даної процедури, але вони повинні надати правоохоронним органам історію його хвороби за останній місяць його життя. Для отримання виписки потрібен протокол огляду трупа, амбулаторна картка і паспорт покійного, супровідний лист.

Волевиявлення рідних задовольняють, якщо в історії хвороби зазначено, що померлий родич тяжко хворів і перебував на обліку в диспансері. Заява про відмову від патологоанатомічної експертизи становлять в морзі.

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.

Після збору документів (протокол огляду трупа, бланк про констатацію смерті, укладення медпрацівників) відправляються в прокуратуру: беруть дозвіл на поховання.

3. Сходити в ЗАГС (за місцем проживання), щоб взяти:

 • довідку про смерть встановленого зразка;
 • гербової свідоцтво про смерть.

В органах запису актів цивільного стану видають довідку, за допомогою якої можна отримати фінансову допомогу від держави для проведення похорону. Паспорт покійного залишають в Загсі.

4. Виписати родича з квартири. В паспортний стіл подаємо:

 • заяву з проханням зняти померлого з реєстрації за місцем проживання;
 • копію свідоцтва про смерть.

Документи віддають паспортистці, після чого процедура виписки вважається завершеною. Якщо рахунки за комунальні послуги приходили на ім'я померлого, потрібно виправити реєстраційні дані у відповідних службах. Дзвонимо на номер, вказаний у рахунку, оповідаємо інформацію про його смерть. Потім відносимо копію свідоцтва заяви до установи.

Смерть настала не вдома: що треба знати?

На жаль, неможливо визначити, в який момент людину чекає смерть. Це може статися як вдома, так і в іншому місці – на дачі, в гостях або чужому місті. У таких ситуаціях перші дії такі:

 1. Викликаємо швидку допомогу, міліцію того району, в якому знаходився небіжчик.
 2. Зібравши необхідні документи (протокол огляду трупа, напрямок померлого на судово-медичний розтин), відправляємо тіло в районний морг: судмедексперт з'ясує причину і час смерті.
 3. Після проведення патологоанатомічного дослідження оформляємо медичне свідоцтво про смерть. З собою беремо паспорт померлого і свій.
 4. Звертаємося до ЗАГСУ з приводу отримання довідки про смерть з печаткою. Без гербового свідоцтва перевезення тіла до іншого морг не проводиться.

Чоловік помер у лікарні: якими повинні бути перші дії?

Коли люди вмирають у лікувальному закладі, відповідальність за поширення важкої новини лежить на його співробітників: про смерть родичам повідомляє лікар і медсестра. Від них також можна дізнатися, де знаходиться тіло і як забрати медичний висновок. Як правило, рідні і близькі померлого можуть перебувати в лікарні до моменту його перевезення в інший морг або місце поховання. Довідку про смерть з гербовим свідченням беруть в Загсі, після видачі медпрацівником відповідного документа.

Смерть людини: як організувати похорон

venki

Збір документів – не найважче, що «падає на плечі» родичів померлого. Треба подумати і про організацію похорону. Важливо чітко розподілити час, дотримуватися послідовності дій. Деяким це вдається, оскільки сильний стрес і емоції заважають прийняти правильні рішення. Такої складної для всіх членів сім'ї ситуації, можуть виникнути неузгодженості у проведенні ритуальних процедур, інші розбіжності, пов'язані з процесом поховання. Можна спробувати «взяти себе в руки» або доручити його організацію друзям, але найбільш оптимальний варіант – звернутися в похоронне бюро, що спеціалізується на наданні ритуальних послуг.

Похоронні бюро Траур: що ми пропонуємо?

 • Фахівці нашого похоронного бюро завжди готові допомогти в організації гідних похорону. В послуги входять:
 • визначення способу, дати і часу поховання. Як правило, поховання покійного проводять на третю добу після смерті, але точний день призначають родичі (пізніше або раніше). Вибір способу поховання залежить від бажання рідних або самого померлого. Якщо за життя з його боку ніяких побажань не було, проводять традиційні похорони. Для цього необхідно визначитися з кладовищем, заздалегідь купити на ньому місце, підготувати могилу. З останнім завданням допоможуть впоратися співробітники кладовища;
 • продаж ритуальних товарів. У кожному похоронному бюро можна купити одяг для померлого, підібрати взуття, покривало, замовити труну і вінки з індивідуальним оформленням;
 • перевезення тіла покійного і бажаючих провести його в останній шлях до місця поховання (перевезення тіла до моргу, ритуальні перевезення по Україні і всьому світу - Вантаж 200). 
 • музичний супровід поховання.

Інші похоронні обряди обговорюються зі служителями церкви. Перенесення труни з небіжчиком – відповідальність фахівців похоронного бюро (в більшості випадків).

Похорон закінчуються поминальним обідом вдома або в заздалегідь замовленому кафе або ресторані (якщо багато людей і не вистачає часу для того, щоб приготувати їжу). Скоротити час на пошуки місця для поминок можна, якщо відразу звернутися за допомогою в похоронне бюро. Його працівники готові запропонувати повний комплекс ритуальних послуг у Києві, допомогти в організації та проведенні похорону.

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.