Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

Смерть близької людини — найбільш трагічна подія у житті кожної людини. В годину поминання складно підібрати потрібні слова, які виражали б всю скорботу. Вимовляти траурну промову на поминках має людина, яка зможе контролювати свої почуття, не затягувати з її тривалістю і висловити щирі слова розради. Як правильно сказати, що померлий був прекрасною людиною? Як виразити словами його найкращі якості і не перегнути палицю? Ознайомтеся з етикою поминання і основними правилами того, що говорять на похоронах.

rozi

Зміст:

 1. Мова на поминках
 2. Приклади траурних промов поминках
 3. Мова на поминках на 40 днів.
 4. Мова на поминках на 1 рік
 5. Прощальна промова для матері, для дружини.
 6. Прощальна промова для батька, для чоловіка.

Мова на поминках

Поховання справляє сильний емоційний вплив на членів сім'ї, тому поминальна промова на поминках повинна вимовляється вольовий і психічно стійкою особистістю. Найчастіше цей обов'язок покладається на дітей померлих, подружжя, батьків.

Довгі речення і фрази «ні про що» - доля дебатів, а не траурної промови. Не говоріть довгих пафосних промов. Ваш виступ повинен бути щирим.

Траурна промова на поминках зобов'язана бути лаконічною і дуже точною, її не можна читати з листочка. Непідготовленість або нетверезий вигляд сприймуться близькими як неповага до померлого. Не переказуйте все життя людини — краще розкажіть присутніх про найяскравіший епізод з його життя, досягнення, яке запам'ятається всім.

Головне, щоб описана вами ситуація демонструвала покійного з кращого боку і показувала його позитивні якості. Будете добре, якщо ви приведете вчинок, який ви особисто високо цінували. Навіть в самому ворчливом людині можна знайти парочку хороших якостей:

 • Про прижимистом людину можна сказати: «Обережність і далекоглядність — ось риси, якими ми могли б повчитися у покійного».
 • Про підозрілий: «Він чудово розбирався в людях».
 • Про ворчливом: «Покійний навчив мене критично дивитися на світ».
 • Про дурному: «Він був таким довірливим і наївним людиною».
 • Про пихатому «Він знав, чого хоче від життя і реально оцінював свої можливості».

Буде доречно, якщо ви коротко розкажіть про особисті стосунки з покійним. Розкажіть про турботу або доброму вчинку, які справили на вас вплив, виразіть упевненість, що значимість померлого розділяють всі, хто зібрався на поминках. Не вдавайтеся до банальності і достатку деепричастных обертів, намагайтеся говорити від душі!

Поминальна промова на поминках не повинна включати невдачі або недоліки покійного. Згадайте про моральної максими, якої він дотримувався і плавно перейдіть до підбиття підсумків. Розкажіть про користь, яку приніс померлий людям і про значущість його життя. Завершіть мова епітафією або традиційними словами «Вічна пам'ять» або «Нехай земля йому буде пухом».

Приклади траурних промов на поминках

Починайте свій виступ на похороні з подання. Орієнтуйтеся на такі приклади мови на поминках:

 1. «Хочу представиться тем, кто со мной не знаком: меня зовут Андрей и я работал вместе с Олегом последние годы. Потому я хотел бы высказать памятные слова о нем. Все на работе знали Олега, как специалиста своего дела и профессионала с большой буквы. Молодые коллеги всегда учились его мастерству и пользовались полезными советами.

  Він був дуже чуйною людиною, завжди вислуховував інших і намагався їм допомогти. Олег міг легко підняти настрій кожному, хто був чимось засмучений або засмучений. Він завжди відзначався на корпоративах і розважав нас на обідніх перервах, тому нам буде дуже не вистачати його. Іншої такої людини в нашому колективі немає і, найімовірніше, не буде. Нам усім дуже не вистачатиме Олега. Він назавжди залишиться в моїй пам'яті зразком щирості, активності і життєрадісності. Спочивай з миром, друг!»

 2. «Меня зовут Ольга и я хочу выразить слова в память о моей бабушке. У Софьи Андреевны была непростая судьба. Мать воспитывала ее вместе с младшими сестрами в тяжелые послевоенные годы. Они жили очень бедно, но бабушка никогда не теряла силы духа и оптимистического настроя.

  Вона завжди допомагала матері по господарству і намагалася піклуватися про молодших сестричок. Роками пізніше вона вийшла заміж за дідуся, який служив військовим. При будь-яких обставин бабуся підтримувала порядок у домі та привчала до нього всіх нас. У моєму дитинстві вона завжди була суворою, але в той же час справедливою. Я рада, що вона навчила мене акуратності й охайності, вміння організувати побут і тримати все в чистоті. Її яблучна шарлотка завжди була бездоганною, нікому не вдається повторити цей рецепт! Моя улюблена бабуся, я завжди буду тебе пам'ятати і любить. Твоя турбота і тепло завжди будуть з нами, спочивай з миром».

Мова на поминках на 40 днів

Приміщення могили — головна частина ритуалу в цю дату. Візьміть з собою свічку і парна кількість квітів. Покладіть їх на могилу, запаліть свічку і скажіть кілька слів про померлого. Повинна дотримуватися атмосфера миру та спокою, уникайте гучних розмов і гучних промов. За поминальним столом на 40 день після смерті збираються всі близькі та друзі покійного. Його мета — згадати людину, обговорити його кращі якості та значення для життя. Мова на поминках 40 днів після смерті можна почати з таких слів:

 • «Прошло уже 40 дней, как нет...»
 • «Дедушка был очень добрым и положительным человеком. Вы помните его знаменитые шутки...»
 • «40 дней назад мы простились с...»
 • «Наша бабушка любила своих внучек больше жизни...»
 • «Вот уже 40 дней я пытаюсь перенести боль утраты моей мамы...»

Мова на поминках на 1 рік

На річницю смерті близької людини прийнято кликати велика кількість людей і зібрати всіх за сімейним столом (або за фуршетом). Прийнято накрити щедрий стіл, але при цьому не хвалитися розкішшю і достатком ласощів. Можна підготувати кілька крепительных напоїв для поминання. На 1 рік неї готують спеціальної мови. Кожен бажаючий висловлюється у вільній формі про загиблого, згадує цікаві епізоди з життя і просто обговорює в позитивному ключі відносини з ним.

Поминальна мова для матері, для дружини (приклади)

Втрата близької людини — важка втрата для членів сім'ї. Мова на поминках мами повинні вимовляти її діти: «Близькі та друзі! Нашу сім'ю спіткало велике горе. З життя пішла сама головна її складова — мама. Вона була дуже мудрою і скромною, її почуття такту і таланту міг позаздрити кожен. Її можна назвати справжньою берегинею домашнього вогнища.

Завдяки її праці і уваги, в нашому будинку завжди можна було поділитися своїми невдачами і переживаннями, сховатися від життєвих бід і отримати підтримку. Вона ніколи не нав'язувала свої повчання іншим і намагалася втішити нас. Мама дарувала нам тепло і затишок, зберігала день за днем гарні взаємини і дружбу. Мамочко, ти недовго побула з нами, але залишила дуже багато любові, що вистачить на кілька життів. Ти назавжди залишишся в наших серцях!»

Мова на поминках дружини висловлює той, хто ближче всього перебував до покійниці, тобто чоловік. «У цей день мені важко стримати сльози і висловити все, що лежить на душі. Не стало моєї опори, мого найкращого друга і кохання всього мого життя — Ксюшеньки. Всі знали її як дуже добру жінку, яка завжди намагалася допомогти своїм друзям і підтримати їх.

У нашій родині саме моя дружина була головною — вона вміла організувати побут, знайти підхід до кожного, вислухати і дати пораду. Завдяки їй в нашому домі завжди панували гармонія і любов. Спочивай з миром, моя дорога, ми завжди буду пам'ятати тебе».

traur rech mama

 

Поминальна мова для батька, для чоловіка (приклади)

Мова на поминках батька від його дітей може бути такий: «З раннього дитинства ми з сестрою сприймали нашого батька як еталон сили духу, до якого хотілося прагнути. Ми захоплювалися рисами його характеру, мотивацією і правильними вчинками. Він з дитинства заклав головне якість — немає нічого важливішого за сім'ю.

Він вчив нас бути сильними і добрими, домагатися свого і ніколи не відмовлятися від мрії. Оточуючі цінували батька за його взаємовиручку і принциповість, він завжди допомагав іншим і нічого не вимагати натомість. На жаль, кращі завжди йдуть першими, це сталося і з нашим татом. Його слова і вчинки назавжди залишаться в наших серцях».

Варіант мови на поминках чоловіка: «Добрий день всім, хто зібрався пом'янути мого чоловіка. Дуже важко зібратися з думками і висловити в словах все, за що я любила дорогого Антона. У день нашого знайомства він підкорив мене почуттям гумору і безпосередністю, пізніше він почав ще сильніше подобатися мені за доброту і силу духу, за його підтримку і бажання допомогти оточуючим.

Коли він запитав, чи я хочу вийти за нього, я ні секунди не вагалася. Він виховував дітей з балансом суворості і доброти, подавав приклад їм кожен день і допомагав їм у всіх починаннях. Я завжди могла покластися на нього. Дорогий Антон, ми будемо пам'ятати і любити тебе завжди».

 

Додатково по темі:

 1. Чоловік помер, що робити?
 2. Які відбуваються помилки на похороні?
 3. Що надіти на похорон?

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.