Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

Батьківські суботи призначені для поминання померлих. Кожна субота, крім потрапили на посаду, може бути призначена для поминання, але в році є декілька дат, які виділяються особливо. Вони й іменуються батьківськими суботами.

Зміст:

 

Батьківські суботи в православ'ї

За православним традиціям в ці дні живі моляться про померлих батьків, однак церква настійно рекомендує згадувати не тільки про близьких родичів, але і про всіх померлих християн. Батьківські суботи вимагають особливої поведінки від живих.

Батьківські суботи в церкві відбуваються заупокійні богослужіння – літії, парастасы і панахиди. Зазвичай вони починаються з п'ятничного вечора, тому замовляти службу можна на вечірній службі за день до самої батьківської суботи.

Православний календар 2019 року

calendar traur

Дати поминальних субот

Поминальні суботи – дати не постійні, вони пересуваються за календарем. У 2019 році православний календар виглядає наступним чином:

Назва батьківської суботи

Дата

Вселенська батьківська субота м'ясопусна

2 березня

Суботи святий Четырехдесятницы

23 і 30 березня, 6 квітня

Радониця

7 травня

Троїцька субота

15 червня

Дмитрівська субота

2 листопада

Традиції поминальних днів

Батьківські суботи – це дати з давніми традиціями і звичаями. Століттями складалися традиції поведінки християн у ці дні, тому дотримуватися їх необхідно і до сьогоднішнього часу. Щоб правильно провести поминальну суботу необхідно знати, що робити у кожен з цих днів.

Вселенська батьківська субота м'ясопусна

Перша Вселенська субота називається м'ясопусним, оскільки відзначається на м'ясопусним седмиці. В цей день в церкві рекомендовано поминати всіх померлих – від Адама до тих людей, які на сьогоднішній день відійшли в інший світ. В цей день в церкві служиться особлива молитва, в назві якої полягає мета цього дня – помолитися за всіх покійних.

Рекомендовано згадувати у своїх молитвах не тільки померлих "від віку", тобто в поважному віці, від старості і хвороб, а також тих, хто передчасно пішов з життя. В молитві потрібно попросити Бога помилувати таких померлих. Записки про поминання подаються під час літургії, також можна подати і записки за здоров'я, але тільки для хрещених.

Батьківські суботи святий Четырехдесятницы

Свята Четырехдесятница – це дні великого посту, він триває сім тижнів. Зазвичай починається в лютому або березні і триває до квітня-травня. У ці дні церква радить особливо пам'ятати про померлих, і здійснювати поминання покійних. У Великий піст поминальний суботи призначаються тільки на седмиці, в інші дні здійснювати літургії не рекомендовано.

Радониця

Назва батьківського дня Радониця не дарма містить у собі корінь "радий" – це своєрідний посил живим, що в цей день необхідно радіти і з теплотою згадувати про померлих родичів. Не варто сумувати в Радоницу – це не богоугодно.

Радониця – стародавнє свято. Його традиції особливо шановані. В цю суботу не можна розпивати спиртні напої і приносити їх на кладовище, поминаючи покійних. На могилах не заборонено поминати звичайними стравами, а ось приносити їжу на цвинтар і залишати її для небіжчика, а також залишати їжу на підвіконні, щоб покійний теж "поїв". В даному випадку церковники вбачають язичницько традиції і остерігають християн від таких дій. Для померлого найголовніше не їжа, а молитва живих про нього і світла пам'ять, яку зберігають про покійного. Також на Радоницу категорично заборонено молитися про самогубців.

Радониця не повинна асоціюватися з сумом. У свято треба радіти нового життя, адже основний сенс цього дня – перемога народження над смертю. В той же час не потрібно забувати основного призначення Радониці – це час для чергової зустрічі з рідними людьми, яких любили за життя, тому не варто затьмарювати таку зустріч плачем і смутком.

Троїцька батьківська субота

Троїцька батьківська субота, як і м'ясопусна, є вселенською. Цей досить значуща подія для християн. Традиція вшановується з апостольських часів, в цей день прийнято вшановувати всіх покійних. Поминання цього дня мають особливий сенс – рекомендовано помолитися від покійних, щоб на них зійшла благодать Святого духа, і вони очистилися від гріха. У храмах для цього відбуваються літургії і заупокійні молитви. Родичі покійних можуть подавати записки з іменами померлих, щоб вони були згадані в молитві. Після відвідин храму рекомендована відвідати кладовище.

Димитрівська батьківська субота

Дмитрівська, або Дмитрівська батьківська субота випадає в суботній день перед днем пам'яті Дмитра Солунського. Спочатку Дмитрівська субота призначалася для поминання воїнів, які полягли в битві за Вітчизну, але пізніше в цей день стали поминати всіх померлих, тому специфіка батьківського дня стерлася.

У Дмитрівську суботу рекомендовано відвідувати могили рідних і замовляти в церкви поминання. Літургії можна відслужити і на кладовищі, а ті, хто не можуть цього зробити, повинні пом'янути покійних будинку. Цей день мало чим відрізняється від інших батьківських субот. Рекомендовано молитися за душі покійних і переважно про батьків.

Вранці можна почитати молитву про покійних, а напередодні ввечері відвідати храм, оскільки в цей час відбувається парастас або велика панахида. З ранку суботи служиться загальна панахида. На парастас і літургію готуються записки з іменами покійних. Вони читаються під час служби. Імена пишуться у церковному написанні, так, як людина був хрещений.

Доброю традицією Дмитрівської суботи стало принесення їжі в храм. На канон кладуть хліб, борошно, солодощі, овочі, дозволено кагор. Після служби їжу віддають нужденним.

Батьківські суботи – важливі дні православного календаря. Вони нагадують про тлінність життя і необхідності пам'ятати не тільки про живих, а й мертвих. Це елемент християнського виховання, що формує хороший якості у людини.

Додатково по темі:

  1. Як ховають в різних релігіях
  2. Можна брати їжу на кладовищі
  3. Що надіти на похорон?

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.