Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

В серцях близьких і родичів покійні завжди залишаються живими – в тій же мірі вони живі і для Бога. Поминання, яке необхідно проводити в певні дні, дозволяє віддавати данину поваги покійним, просити про прощення їхніх душ і просто згадувати те хороше, що було пов'язано з ними за життя.

Зміст:

 1. Про батьківські суботи в православ'ї.
 2. Православний календар на 2018 рік.
 3. Правильна поведінка в поминальні дні.
 4. Приказки та прикмети.

Шановні відвідувачі сайту, поминальні дні 2019 року: ви знайдете в новій статті: Батьківські суботи 2019 року

Батьківські суботи в православ'ї

Поминання покійних в християнстві проводиться в спеціально відведені для цього дні – батьківські суботи. Ці дні пов'язані з прочитанням молитов, проведенням богослужінь саме з покійним. Заупокійні богослужіння проводяться в ці дні кожною церквою. Батьківські дні міняються з року в рік по датам, про їх проведення варто дізнатися заздалегідь.

Православний календар з поминальними датами 2018 року

calendar2018 ritual

Згідно з Православним календарем, на 2018 рік ці дати будуть наступними. Вселенські батьківські суботи, яких всього дев'ять, відзначаються проведенням вселенської панахиди, ці дні підходять для поминання кожного з християн, покійних в будь-який час. Найбільш важливими серед днів поминання прийнято вважати наступні:

Дата Назва Опис
 10.02.2018 М'ясопусна субота Проходить на тиждень раніше Великого посту, до неділі про Страшний суд, підходить для того, щоб благати про милість до всіх покійним християнам. Мясопустный поминальний день відзначається перед початком масляного тижня і випадає на абсолютну вседозволеність в їжі. Після м'ясопусним суботи починаються обмеження на вживання м'ясних продуктів, але дозволяється рибне і молочне меню.

 03.03.2018

10.03.2018

17.03.2018

 суботи Великого посту    Друга, третя і четверта седмиці Великого посту відзначаються кожну суботу і мають очищаючі значення, перш за все для живих людей. Молитися за душі, покинувши світ живих в період строго посту, схоже священного ритуалу покаяння. У Великий піст кожна субота може вважатися батьківського – повну Літургію можна читати лише в рідкісні дні, а отже, не виходить молитися про покійних в потрібній мірі часто. Але суботи дозволяють покійним отримати молитовне заступництво від близьких, що важливо з точки зору християнства. Після Літургії в суботи здійснюють панахиду про покійних.
 17.04.2018 Радониця Радониця приходить на 9 день після Великодня, 17 квітня в 2018 році, і в цей день церквою поновлюється поминання покійних, яке переривалося на великодній тиждень, а до цього – на період Великого посту.
 26.05.2018 Троїцька субота Проходить перед святом Трійці, часто саме в цей час люди не просто прагнуть відвідати кладовище та помолитися за душі своїх близьких, але і провести весняну прибирання на цвинтарі. Троїцька православна батьківська субота, яка характеризує щорічне очищення душі Святим духом і передбачає більш високу її освячення. З цим днем пов'язані численні повір'я та ритуали, що забороняють певні вчинки, так і зобов'язують дії. Субота перед самим обрядовим святом – Трійцею, дозволяє поминати тих, за кого не має права молитися церква: самогубців, злочинців та інших грішників. Свято всіх трьох священних реліквій вважається найпродуктивнішим у зверненні до Бога, причому просити можна як за спасіння душі мертвих, так і живих людей.
 09.05.2018  День Перемоги   9 травня – не лише День Перемоги, але і день молитов про тих, хто загинув, захищаючи Батьківщину у Великій Вітчизняній війні. В цей день згадують і поминають усіх полеглих у Другій світовій війні.
 03.11.2018  Дмитрівська субота    Дмитрівський поминальний день приурочений до вшанування подвигів витязів, військовиків, бійців Куликовської битви та інших битв. Таке формулювання батьківська субота отримала на честь святого великомученика Дмитра Солунського.

 

Правильна поведінка в поминальні дні

Повагу до предків і померлим близьким – невід'ємна частина душевних переживань кожної людини, і поминання зазвичай проводиться щиро. Але варто знати, що в цій справі існують власні правила, яким необхідно слідувати, щоб не допустити помилок, які принесуть відверту шкоду.

Всі канони того дня, в який ви вирішили провести поминання, повинні повністю виконуватися. Для кожного з поминальних днів є приватні, власні традиції, але також існує і загальний звід правил, норми поведінки для православної людини, який вшановує пам'ять своїх близьких в батьківський день.

Так, в цей день відвідати храм і помолитися, поставити свічку за упокій, також варто дати милостиню, допомогти нужденним, давши їм поминальні продукти. Варто відправитися на кладовище, якщо така можливість є, залишити на могилах гостинці у вигляді випічки або солодощів, зробити прибирання. Якщо умови дозволяють, прибирання на кладовище та облаштування могили в один з таких днів будуть дуже до речі.

Але при цьому православне поминання виключає алкоголь. Вживання алкоголю гріховно, і поєднувати явний гріх з поминанням близьких сенсу не має, крім того, це аморально. Не можна перетворювати поминальну трапезу в пиятику. Забороняється і лихослів'я на цвинтарі, поминающие повинні знаходитися в світлому, спокійному стані духу, ніщо не повинно перешкоджати тихому благоговінню. Плач та горе – це не обов'язкова складова поминання, світла пам'ять і спогади про приємних моментів, пов'язаних з покійним – найкраща атмосфера для поминання, адже зневіра – теж гріх.

Приказки та прикмети батьківські суботи

 Існує цілий ряд прикмет і приказок, пов'язаних з поминальними днями, і всі вони несуть певну народну мудрість. Правильний слів можна знайти чимало, чого тільки варті слова «Пока живы родители – почитай их, а померли – поминай».  Народні приказки вчать нас поминати покійних добром, а не злом, прощатися з покійними і відпускати їх.

А що до прикмет – їх існує і того більше.

 • На Троїцьку суботу в хату заносили свіжозрубану осинку – вважалося, що якщо за ніч її листя не втратять зелений колір, то в будинку за рік не буде покійних. Чорні ж листя на ранок свідчили про протилежне.
 • На Дмитрівську суботу спостерігали погоду – вважається, що якщо цей день буде теплим, з відлигою, то й весна буде рання, а якщо навпаки – то весна затягнеться. До цього дня вважалося, що зима ще не прийшла, погода не встановилася. Також вважається, що в цей день повинні замерзати річки.
 • Після поминальної трапези не можна нічого прибирати зі столу, все залишається на ніч. Млинці випікають у цей день, теж пов'язані з деякими прикметами – перший з них повинен призначатися покійним, і якщо він падав на підлогу, необхідно було прочитати молитву для захисту, так як це може обіцяти смерть в родині. Весілля на батьківську суботу – теж дуже погана прикмета.
 • На будь-яку з батьківських субот можна відправитися на кладовище, щоб пом'янути покійних, і християнська традиція забороняє залишати на могилах алкоголь, вважається, що так можна тільки посилити страждання душі, особливо якщо за життя людина відрізнявся такою пристрастю. Занадто пишні поминки з достатком їжі, часті перекуси в цей день і вживання алкоголю також не вітаються. 

 

Додатково по темі:

 1. Чоловік помер, що робити?
 2. Які відбуваються помилки на похороні?
 3. Що приготувати на поминальний обід?

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.