Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

Великдень, або світле Христове Воскресіння-одне з найважливіших свят у православному календарі. Для віруючої людини цей день символізує перемогу вічного життя над смертю.

Відзначати свято починають урочистою службою у храмах. Вважається, що віруючі, які відстояли всю службу від початку до кінця, отримують особливу благодать Всевишнього. Вранці люди повертаються додому, щоб відсвяткувати Воскресіння Христове в колі сім'ї. Переходити до трапези можна тільки після куштування фарбованого яєчка, символу вічного життя, обіцяного кожному християнину. На столі також повинні бути паски і сирні паски.

kladbishe paschaЄ у віруючих і інша традиція. У день Воскресіння Христового православні відправляються на кладовище. Традиція виникла в народі і не має нічого спільного з православ'ям. Багато християн впевнені в тому, що у Великдень необхідно відвідувати могилки померлих родичів. Церква виступає проти цього звичаю і забороняє православним відвідування кладовища у великодню неділю. Для заборони є цілком серйозна підстава.

Турбота про місце поховання родичів – одна з обов'язків віруючого християнина. Однак Воскресіння Христове не вважається часом, відповідним для відвідування кладовищ. Великдень – це день, коли Спаситель Ісус Христос був повернутий до життя. Своїм воскресінням він довів, що смерть не владна над віруючою людиною. У цьому і полягає весь сенс святого свята. У Великдень християнин повинен радіти майбутньому вічному житті, а не відвідувати місця, які асоціюються зі смертю.

Відвідувати кладовища з метою прибирання території, прикраси могил і здійснення молитов дозволено Церквою лише у вівторок другої седмиці після Пасхи. Цей день називається Радониця. Свято відзначається у східних слов'ян: росіян, білорусів та українців. Традиція могла з'явитися задовго до приходу християнства. Наші предки, будучи язичниками, завжди справляли тризну на могилах покійних родичів. Незважаючи на те, що традиція прийшла з язичництва, стародавній звичай був схвалений і прийнятий Російською православною церквою.

Радониця – від слова «радість»

Достовірна етимологія назви свята досі невідома. Найбільш поширена версія: Радониця – від слова «радість». Родичам покійних слід радіти з того, що в певний день їх рідні будуть відроджені. За іншою версією, назва має литовське коріння і походить від слова, що позначає молитву за померлого, при читанні якій необхідно плакати і голосити.

На Радоницу кладовища перетворюються в людні і шумні місця. Після того, як родичі приведуть в порядок могилу близької людини, потрібно пом'янути покійного. Для цього до місць поховань приносять частування, частина з яких залишають на могилі. Фарбоване яйце іноді закопують в землю. За допомогою цього обряду з небіжчиком христосуются, як з живою людиною. На могилі не було заборонено навіть курити, якщо померлий за життя був кращим. Після відвідування кладовища у день поминання покійних влаштовувалися гучні гуляння з піснями, танцями та хороводами. У багатьох російських губерніях були свої власні звичаї святкування Радониці.

Народна традиція відвідувати цвинтарі у Великдень з'явилася в радянські роки. Пов'язана вона з закриттям церков і забороною проведення богослужінь. Не маючи можливості зібратися і помолитися на святій свято, віруючі змушені були вирушати до місць поховань своїх рідних і близьких. В даний час ніяких заборон на відвідування церкви не існує. Традиція проводити Великдень на цвинтар давно втратила свою актуальність.

Додатково по темі:

  1. Батьківські суботи (поминальні дні) в 2017 році.
  2. Які відбуваються помилки на похороні?
  3. Радониця у 2017 році (якого числа).

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.