Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

Думки про цілування небіжчика розділяються: одні говорять про обряді, як про данини минулим традиціям, інші посилаються на необґрунтовано дурний ризик здоров'ям.

губы

Зміст:

 1. Що говорить про обряд цілування небіжчика медицина?
 2. Дотримання ритуалу прощання європейськими жителями.
 3. Чому не можна цілувати небіжчика, раніше ураженої тяжким захворюванням?
 4. Психологічний фактор цілування небіжчика.
 5. Куди правильно цілувати померлого?
 6. Чому не можна брати маленьких дітей на похорон.

 

Що говорить про обряд цілування небіжчика медицина?

Люди часто навіть не замислюються про свої дії, коли проводжають в останню путь покійного, почасти через людських забобонів, почасти тому що так прийнято в суспільстві. Проте чи дійсно це так важливо і необхідно – цілувати небіжчика на похороні? Якщо не брати в розрахунок різного роду забобони і байки, то цілувати небіжчика виключно з естетичною і гігієнічної точки зору. Звичайно, в цей момент родичі покійного мало замислюються про естетичному аспекті, а тим більше про гігієну – люди повністю занурені болем втрати близької їм людини. Але і забувати про ризик нанесення збитку своєму здоров'ю теж не варто.

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.

Дотримання ритуалу прощання європейськими жителями

На відміну від слов'янського народу, західне суспільство розглядає цей ритуал негативно, хоча, бувають і винятки. Згідно медичним дослідженням, розпад тканин настає після смерті через 6-7 годин. Уповільнити цей процес можливо – для цього використовуються спеціальні хімічні розчини або просте тримання тіла при низькій температурі. Виключити ж розпад тканин зовсім просто неможливо. А тому близький контакт з тілом покійного дає шанс бактеріям вільно розповсюджуватись навколо, зачіпаючи не тільки навколишнє середовище, але і живих людей, які прийшли попрощатися з померлим.

Чому не можна цілувати небіжчика, раніше ураженої тяжким захворюванням?

Особливо небезпечно контактувати з небіжчиками, які раніше перебували на лікуванні, наприклад, онкологічних захворювань. Хворих на онкологію людей містять далеко від суспільства, при цьому після смерті чомусь вільно віддають тіла родичам для того, щоб попрощатися перед похороном. Виходить, отримана при житті доза радіації при проведенні ряду процедур піддається розпаду разом з тканинами. При цьому, родичі, убиті горем, не тільки перебувають в одному приміщенні з покійними, але і чіпають його, обмивають і цілують.

І коли мова йде про важко виліковних хвороб, варто розуміти:

 • різні форми гепатиту;
 • туберкульоз;
 • менінгококовий енцефаліт;
 • пневмонія;
 • інше.

Такі тіла, які за життя важким хворобам, є справжньою бомбою повільної дії. І зрозуміло, що після проводів покійного в останню путь ніхто і не задумається про дезінфекції приміщення.

Психологічний фактор цілування небіжчика

Не завжди прощальне цілування доречно. Наприклад, якщо в сім'ї або суспільство заведено прощатися з родичем таким чином, дітей та особливо вразливих людей краще позбавити від виконання цього ритуалу – може статися психологічна травма. Адже не це дійство є мірилом любов і біль втрати. Цілком можливо, що чисто з психологічної точки зору прощатися таким чином з покійним людина просто не готовий, як би сильно він не любив його за життя.

Куди правильно цілувати померлого?

Останнє цілування – або поцілунок покійного в лоб має прямий зв'язок з ритуалом поховання. Цілування відбувається в область розміщення третього ока – згідно з віруваннями, поцілунок в лоб стирає пам'ять минулих в житті випробувань перед тим, як душа знову відродиться на землі. При цьому так званий «останній поцілунок» відбувається в спеціальний вінець, розміщений на голові покійного. В якості другого варіанту поцілувати можна іконку, яку кладуть біля його лівої руки або на грудях, в такому випадку православний хрест кладеться в ліву руку покійного.

На стрічці, розміщеній на чолі небіжчика для цілування можуть бути нанесені наступні зображення:

 1. Ісуса Христа.
 2. фрази Тресвятой Пісні.
 3. Матері Богородиці.
 4. Іоанна Предтечі.

Деякі звичаї допускають цілування руки або губ покійного, проте на практиці таке трапляється вкрай рідко. Як варіант, можна просто посидіти поруч з труною, тримаючи руку покійного, доторкнутися до ноги, попросити пробачення за все й попрощатися.

Примітка.

Примітка: Не варто брати маленьких дітей на похорон.

По-перше, це не те місце для дитини, по-друге, він може знаходитися в зовсім маленькому віці і не оцінити прощального «заходу». У мусульманському суспільстві «прощальний поцілунок» дарується покійному також – торкнувшись губами чола або просто особи. Це вияв великої любові або поваги до покійного людині. У той час як юдеї вважають святотатством турбувати тіло і душу покійного. За чинним в іудейському суспільстві правилами останки покійного не демонструють, а кришка труни щільно закрита. Отже, цілувати і всіляко чіпати небіжчика не доводиться – іудеї прощаються з померлим в думках або торкнувшись кришки труни.

Додатково по темі:

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.