Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

Втрату близької людини важко пережити навіть дорослим людям, а діти ще яскравіше реагують на сумна звістка. Неповнолітнім потрібно обережно і грамотно повідомляти про смерть родича, щоб не травмувати психіку. Важливо підібрати правильні слова, які не шокують дитині.

Зміст:

Як сказати дитині про смерть: поради психологів

Якщо діти уникають розмов про смерть, у них формується помилкове уявлення про світ. Вони здатні нашкодити собі, тваринам, людям, так як не усвідомлюють наслідків. Малюк повинен усвідомлювати, що таке смерть, щоб зрозуміти, чому близька людина зник з його життя. Батьки повинні відповідально підійти до питання, як сказати маленькій дитині про смерть.

Рекомендації:

  • Віруючі люди можуть пояснити дитині, що після смерті душі померлих потрапляють в рай.
  • Можна провести асоціацію зі зміною сезонів. Листок з'являється через нирки, а потім поступово в'яне і зривається з гілки. Точно також і людина спочатку народжується, потім дорослішає і в'яне. Все на землі має свій термін.
  • Батьки можуть відзначити, що після смерті близькі будуть спостерігати за улюбленими людьми з небес і відвідувати у снах.

Не можна залякувати дитину і в подробицях описувати смерть. Психологи рекомендують розповісти головні моменти, які не змусять боятися раптової смерті. Краще сказати неповнолітньому, що люди йдуть в основному в глибокій старості. Батькам важливо підтримувати спокійний тон мови, оскільки негативні емоції з боку дорослих налякають дитини.

Як сказати дитині про смерть матері

Як сказати дитині про смерть матері

Не можна брехати дитині з приводу відходу найріднішої людини – матері. Якщо повідомити, що вона поїхала у відрядження або вирушила жити в іншу країну, то це буде мати негативні наслідки. По-перше, малюк відчує себе покинутим і непотрібним. По-друге, придумає страшні пояснення того, чому в будинку всі плачуть і знаходяться в жалобі. По-третє, з часом дізнається, що родичі збрехали, так як правду повідомлять сусіди, вчителі або знайомі родини. Поговорити з малюком повинен близька людина, яка добре знає характер дитини.

Новину краще повідомити одразу, не намагаючись відтягнути розмова з дитиною.

Чим довше дитина буде в невіданні, тим більше буде його уяву. Варто вибрати місце, де ніхто не потривожить. Добре підійде будинок, так як там малюк відчуває себе в безпеці. Можна взяти неповнолітнього за руку або обійняти, якщо це прийнято в сім'ї. Говорити варто коротко і прямо, не намагаючись ухилятися. Зайві подробиці розповідати не варто. Якщо дитині буде цікаво, то він сам про все спитає.

Як сказати дитині про смерть батька

Якщо з життя пішов батько, дітям непросто буде повідомити про подібне горе. Коли дитина знаходиться в дошкільному віці, він може до кінця не усвідомлювати, що відбувається. Не варто дивуватися, якщо він не засмутиться, а почне розпитувати технічні подробиці. Поцікавиться, чи батька закопувати, де він зараз знаходиться. Відповідати потрібно прямо, але без барвистих подробиць. Не можна говорити дитині, що батько заснув і не прокинувся. Дошкільник може почати боятися спати, а також стежити за іншими членами сім'ї, щоб з ними під час сну нічого не сталося. Треба прямо говорити, що «Батько помер». Не рекомендується шукати метафори, які тільки введуть дитини в оману.

Школярам і підліткам значно складніше прийняти новину про смерть батька. У них може трапитися істерика, початися депресія. Не варто тиснути на дитину, якщо він став замкнутим і байдужим. Потрібно завжди бути поруч і дати зрозуміти, що він може покластися на родича. Пройде час, і підліток поступово повернеться до колишнього життя. Головне, стежити за тим, щоб він не накоїв дурниць, перебуваючи у важкому емоційному стані. Підтримка сім'ї необхідна в непростий період життя.

Як сказати дитині про смерть батьків

При загибелі відразу двох батьків дітям доведеться непросто, бо повністю зміниться їх звичний уклад життя. Рана на серці залишиться на все життя, якщо дитина вже усвідомлює події, що відбуваються. Добре, якщо залишились близькі люди – бабуся, дідусь, тітка, дядько, дорослі брат і сестра. Хтось з них повинен оповістити неповнолітнього про трагедію. Слід вибрати час, коли дитина знаходиться в спокійному стані і нікуди не поспішає.

Бажано, щоб він не грав і не відволікався, бо треба, щоб він уважно сприйняв новину. Малюки можуть розплакатися і відмовитися вірити в те, що сталося. Вони здатні кілька днів і навіть місяців шукати батьків, бо не відразу відбудеться усвідомлення горя. Школярі бурхливо реагують, але іноді вони намагаються стримати емоції. Їх можуть зацікавити подробиці – причини смерті, місцезнаходження душі. Їм краще чесно відповідати на питання, інакше вони спробують отримати відповіді від інших людей або в інтернеті.

Підлітки можуть вести себе агресивно, обзавестися шкідливими звичками. Це найбільш важкий вік для прийняття смерті батьків. По можливості слід звернутися до психолога, щоб він попрацював з підлітком. Повідомляючи про смерть, важливо підкреслити, що батьки дуже любили неповнолітнього. Вони його не залишили, а перетворилися в ангелів, і тепер наглядають з небес. Після цього потрібно стежити за станом дитини, так як може з'явитися тривожність, депресія і апатія. Потрібно регулярно розмовляти з малюком, щоб допомогти йому справитися з ситуацією.

Як сказати дітям про смерть бабусі

Незалежно від близькості відносин дитині буде важко змиритися зі смертю бабусі. Йому потрібно правдиво пояснити, що сталося. Потрібно відзначити, що бабуся була старенькою, тому настав її час відправитися в рай.

Чого не рекомендують робити психологи:

  • Розкривати подробиці смерті. Не потрібно лякати дитини захворюваннями та іншими причинами смерті.
  • Обманювати. Малюк повинен усвідомлювати, що бабуся не повернеться.
  • Емоційно висловлюватися. Бачачи страждання родичів, у неповнолітнього почнеться депресія.

Потрібно пам'ятати, як сказати дітям про смерть близького, щоб не нанести травму.

Як сказати дитині про смерть дідуся

Після відходу на той світ дідуся, дитині потрібно пояснити, що смерть – природний процес. Не можна уникати розмов на цю тему, так як дитина має право сумувати. Варто пояснити, що життя триває, і що скоро все знову буде добре. Дитина може злитися і зриватися на родичів, так як йому складно впоратися з сильними емоціями. На нього не можна кричати, так як важливо підтримати і пояснити, що дідусь любить його і не хотів залишати.

Як сказати дитині про смерть собаки або кішки

Як сказати дитині про смерть тварини

Дітям часто доводиться стикатися зі смертю вихованця. У 3-5 років вони будуть сумувати за улюбленцю, а в 6-7 років плачуть і страждають. Щоб допомогти дитині, батьки можуть розповісти історію про те, що всі тварини після смерті потрапляють на Міст Веселки. Там вони бігають по мальовничим полів, радіють сонячній погоді. У них багато смачної їжі і води. Старі та хворі тварини стають знову молодими і здоровими.

До свого власника вихованці будуть приходити в снах, щоб він не нудьгував. Дітям складно пережити будь-яку втрату, тому родичі повинні пам'ятати про те, як правильно повідомляти сумну новину. Від цього буде залежати емоційний стан дитини і сприйняття світу. Якщо все зробити правильно, тоді дитина зможе прийняти подію і жити далі.

Додатково по темі:

  1. Траурна промова на похороні
  2. Як ховають в різних релігіях
  3. Можна брати їжу на кладовищі

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.