Корисна інформація
Цілодобова допомога
у важку хвилину
р. Київ,
вул. Миропільська 4

Відвідування могил дорогих людей, які покинули нашу землю, це борг любов і шану. Існує велика кількість повір'їв, які щільно увійшли в наше життя. Ми звикли приносити їжу на кладовищі і не замислюємося про значення цього ритуалу. Чи можна це робити і звідки взялася традиція? Спробуємо відповісти на дане питання.

Зміст:

 1. Їжа на кладовищі
 2. Можна брати їжу на кладовищі
 3. Що брати з їжі на кладовищі?
 4. Поминають на цвинтарі їжею?
 5. Навіщо на кладовищі залишають їжу?
 6. Можна брати частування на кладовищі?
 7. Чи можна залишати цукерки, печиво, паски на могилі?

Їжа на кладовищі – історія і значення

Щоб розібратися в логіці ритуалу, потрібно звернутися до його витоків. Наші предки вшановували померлих рясними бенкетами прямо на місці поховання. У той час ритуал мав назву «тризна», перші згадки про нього виявлені в 10 столітті нашої ери. Крім оплакування і бенкети, ритуал включав в себе навіть військові ігри, які часто закінчувалися смертельним результатом. Коли на Русь прийшло християнство, ритуал втратив своє значення, але відгомони язичницьких традицій дійшли до наших днів.

У стародавніх слов'ян поминальна церемонія включала лише молитви. Однак можна припустити і про інших витоки їжі на кладовищі. Поїздка до могилка для більшості сімей на Великдень являла собою довгий і небезпечний шлях. Багато з них залишалися на кладовище до ранку, бо використовували в якості їжі ту, що святили в церкві напередодні. 

Їжа на кладовищі

Можна брати їжу на кладовищі

У старовину поминки з великою кількістю їжі проводилися для бідняків, тобто для нужденних. Вважалося, що вони знаходяться ближче всіх до бога, тому їх молитви про покійних мають більше значення. 

Можна поминати на кладовищі едойв наш час? Віруючі впевнені, що трапезу потрібно пожертвувати бездомним та розповісти їм імена родичів, як це робили наші предки. Багато священиків впевнені, що їжа на похорон на кладовищі не має значення, якщо прийшли невіруючі і не помолилися за померлих. Тому вони радять збирати навколо себе справжніх віруючих і разом з ними поминати покійних.

Що брати з їжі на кладовищі?

Що брати на кладовищі з їжі - важливий і цікавий питання. Серед основного списку можна виділити такі позиції:

 • яйця;
 • кутю;
 • млинці;
 • печиво;
 • цукерки;
 • хліб;
 • паски.

Кутя вважається символом вічного життя, тоді як солодощі на кшталт цукерок означають прекрасну загробне життя в раю. Не рекомендується брати з собою м'ясо, ковбаси та інші м'ясні страви. Вони можуть швидко зіпсуватися і протухнуть, що створить небезпеку для тих людей, які зібралися є їх. Офіційна церква зневажливо ставиться до алкоголю на кладовищі. Розпивання горілки з пластикових стаканчиків — неповага і просто язичницький обряд.

Поминають на цвинтарі їжею?

Перед тим, як йти на кладовище, людина повинна відвідати храм і передати записку з ім'ям померлого на вівтар. Якщо людина вирішила крім молитви пом'янути покійного їжею, не радять класти її на могилку. Краще роздати знайомим або бідним.

Останнім часом будь поминання не обходиться без трапез всією сім'єю прямо на кладовище. Особливо це стосується Радониці — люди несуть паски, яйця, цукерки, бутерброди і алкоголь. Православна церква дозволяє перекусити на кладовищі, але не варто перетворювати поминання в галасливий збір. Це місце повинно залишитися пам'ятним і тихим. Поминати людини горілкою або іншими крепительными напоями не можна ні могилки, ні вдома.

Навіщо на кладовищі залишають їжу?

Родичі померлих у поминальні дні звикли брати їжу на кладовищі. На Великдень вони залишають там яйця, цукерки і паски, не забуваючи навіть про алкоголь. У кожної дії повинна бути своя логіка. Основна причина в тому, що люди беруть її з собою для того, щоб з'їсти прямо біля могилки дорого людини. При цьому треба згадати померлого, помолитися за нього і покуштувати жертовну їжу.

Чи є на кладовищі

Можна брати частування на кладовищі?

Хотілося б, щоб у людей склалася правильна картина про їжу на кладовищі. Є одна ситуація, при якій брати з собою частування не забороняється, а навпаки-заохочується. Частування беруться з метою роздати їх бідним. Милостиня — одна з найсильніших проявів чесноти.

На території багатьох кладовищ є каплиці чи храми. Поруч завжди можна знайти жебраків і бомжів, які просять милостині. Кращий спосіб допомогти їм — дати їжу і нагодувати. За гроші вони зможуть купити собі алкоголь, тому пожертвування їжі одночасно стане актом вияву доброти і не потурання гріхів начебто пияцтва. Ви можете дати як святкову їжу, так і куплені в супермаркеті продукти. Найголовніша вимога — віддати людині їжу щире, з надією на те, що вона врятує його і принесе радість. Можна попросити людину помолитися про покійного.

Чи можна залишати цукерки, печиво, паски на могилі?

Згідно позиції православної церкви, приносити на кладовищі цукерки, печиво та інші частування правильно. Але набагато краще, якщо ви особисто віддасте цю їжу голодній людині, ніж розкладіть її на могилі. Якщо її швидко не заберуть, вона може зіпсуватися.

Додатково по темі:

 1. Траурна промова на похороні
 2. Можна цілувати небіжчика на похоронах
 3. Що надіти на похорон?

Телефонуйте цілодобово!

Ми точно знаємо, що завжди зможемо Вам допомогти.