Корисна інформація

Православні похорони

Православні похорони

З кончиною близької людини перед родичами постає маса питань і справ – як швидко поховати, які документи для цього потрібні, за якою схемою діяти, щоб не порушити Православні традиції. Щоб правильно поховати померлого, зверніть увагу на ключові питання похоронної процесії.

Як проходять похорони у православних

У православ’ї похорон не вважаються кінцем існування людини. Підійшов до завершення лише його земний етап, але душа буде жити вічно. Саме тому на похоронах не прийнято ридати і голосити, краще попрощатися з померлим гідно, згадуючи його хороші риси характеру, діяння на землі, те, що він залишив після себе.

На похорон запрошують близьких родичів, друзів, колег по роботі. Зазвичай приходять сусіди і всі ті, хто, дізнавшись про трагедію, захотів попрощатися з померлим. Не варто перешкоджати їх приходу, але якщо у кого-то з померлим були не дуже хороші відносини, то спеціально запрошувати людину не варто. Похорон – не місце для скандалів і неприємностей.

Православні християни в більшості випадків вважають за краще поховання, цей вид поховання став традиційним. Але іноді родичі або сам померлий ще за життя вибрав кремування. Це не означає, що можна не відспівувати померлого, все відбувається за обрядом.

Православні похорони


Організація православних похоронів:

Підготовка до поховання тіла

Перед похованням, Не важливо чи буде це поховання в землю або кремування, тіло покійного потрібно правильно підготувати до поховання. Для цього здійснюють ряд ритуальних дій.

Обмивання

Тіло покійного омивають для того, щоб він постав чистим перед Богом у своє майбутнє воскресіння. Цей процес згадується і в Біблії в найдавніших записах. Будинки омивати тіло можна на широкій лавці або підстилці. Перед обличчям покійного повинна висіти ікона. Звільнивши тіло від одягу, підв’язують підборіддя. Через наступаючого трупного задубіння це зробити буде важко, якщо почекати пару годин – потім щелепа майже не змикається.

За обрядом омивають тіло одновірці, тобто християни. В процесі обмивання дотримується гендерність: чоловіка омивають чоловіки, а жінку – жінки. Досить омивати тіло без мила, звичайною теплою водою з зручного судини, який можна розбити. При обмиванні користуються ганчіркою або губкою. Починають з голови і до пояса, спини омивають, перевернувши на правий бік.

Після обмивання тіло перекладають на сухі чисті простирадла, а одяг, в якій померла людина, спалюють. Води з тіла ретельно збирають і виливають, а посудину розбивають. Омивають люди повинні вмитися і переодягнутися. Після цього можна приступати до одягання.

Облачення небіжчика

Сьогодні вже стало традицією ховати жінок в одязі світлих тонів, а чоловіків – в костюмах і білій сорочці. Раніше ховали виключно в білому, але сьогодні церква не має чітких обмежень з цього питання. Для поховання потрібно вибрати найкращу і красивий одяг. Використовувати чужий одяг або одяг родичів заборонено. Вона повинна бути обов’язково чистою – це символ чистоти душі, що постала перед Всевишнім. На ноги надягають тапочки, а голова жінок вкривається хусткою. Для покійних, не вступивши в шлюб, які померли в молодому віці, рекомендовано використовувати Весільний одяг. Дівчатам надягають вінчальну сукню, а хлопцям – костюм.

Положення в труну

Після одягання небіжчика його кладуть обличчям до ікон на лавку або ліжко, підстеливши щось м’яке. Необхідно відключити телевізор, радіо та іншу апаратуру. Дзеркала і всі дверцята завісьте матерією. Також закрийте або завісьте картини, фотографії, а якщо є можливість – зніміть їх.

Перед положенням в труну можна заздалегідь не готуватися, оскільки зараз труни продають вже готовими-в них є м’який матеріал, оббитий зсередини, а також в комплекті йде подушка і покривало. Труна покійного є імітацією ліжку, тому потрібно покласти покійного на спину, руки скласти на грудях. Хрещених ховають з хрестиком, в труну православному обов’язково кладуть молитву на лоб, а в праву руку – свічку. Зверху тіло покійного накривають білим покривалом.

Прощання з покійним

Процедура прощання обросла міфами з вплетенням люду церковних правил і часом складно розібратися, як же потрібно правильно попрощатися з покійним. Можна виділити моменти, без яких не обходяться Сучасні похорони:

 • демонстрація портрета покійного і нагород, якщо такі є;
 • прощальні промови;
 • похоронна Музика, спів заупокійних пісень;
 • висловлення співчуття через ЗМІ.

Зазвичай прощання проходить вдома в середовищі родичів. Бажано провести процедуру з 12 до 14 годин. Труну з тілом ставлять в кімнаті ногами до дверей. Кришку ставлять вузькою частиною на підлогу, можна винести за межі квартири або будинку. Вдома можна залишити хліб і воду – вважається, що душа ще деякий час залишається вдома і про неї потрібно подбати.

Винос тіла і траурна процесія

Біля труни збираються тільки найближчі. Після прощання померлого виносять і ставлять труну біля під’їзду на 10-15 хвилин, щоб попрощалися сусіди, колеги. Портрет, перев’язаний в правому нижньому кутку траурною стрічкою, ставлять біля головах або тримають в руках, нагороди кладуть на подушечку і ставлять біля ніг. Вінки можна ставити біля входу в під’їзд.

Якщо тіло вже з моргу підготовлено до поховання, то за рішенням родичів прощання можна провести в спеціальній кімнаті моргу, після чого перевезти покійного до церкви для відспівування. Також роблять і після прощання біля під’їзду або будинку. Якщо по ряду причин до церкви не виходить приїхати, то відспівувати священик може і біля будинку або в морзі – така послуга є в церкві і про неї можна заздалегідь домовитися.

Що потрібно для похорону Православної жінки

На похоронах Православної жінки потрібно дотримати традиції, щоб виконати все відповідно до вимог церкви. Нижче представлений список того, що потрібно для поховання:

 • Нижня білизна;
 • ікона Божої Матері, яку кладуть на груди;
 • натільний хрестик;
 • молитва на лоб, свічка в праву руку;
 • для незаміжньої жінки-вінчальний одяг;
 • Косинка для покривання голови світлого кольору;
 • тапочки або туфлі білого кольору.

Що потрібно для похорону православного чоловіка

Похорон православного чоловіка також вимагають дотримання правил. Для чоловіка потрібно підготувати:

 • Нижня білизна;
 • Майка і світла сорочка;
 • Темний костюм;
 • Хрест і молитва на лоб;
 • Білі тапочки;
 • Шкарпетки.

Православні похорони. Правила і традиції

Православні похорони мають ряд традицій, які віруючі повинні дотримати, щоб зробити все правильно. Традиційно покійного омивають і одягають у світлий одяг, а також кладуть хрест і ікону, зверху поривають саваном. Відспівування проводять в церкві, де збираються найближчі родичі і друзі. Всі тримають в руках свічки в пам’ять про померлого. Розташовують свічки і у покійного у вигляді хреста – в голові, в ногах і по сторонам на рівні рук, складених на грудях.

Винос тіла обов’язково ногами вперед. Труну несуть близькі друзі, але не кровні родичі. Останнім часом ця традиція не дотримується строго, оскільки церква трактує винесення труни як один з елементів прощання, а попрощатися з померлим можуть всі, і родичі тим більше.

В процесі поховання покійного кладуть обличчям на схід, а хрест ставлять в ногах. Перед забивання кришки на саван кладуть жменю освяченої землі. Також за традицією родичі після приміщення труни в яму кидають кілька жмень на кришку труни, після чого його можна закопувати.

Дні похорону у православних

Дні поховання суворий не регламентовані, але є винятки, яких потрібно дотримуватися. Не варто за традицією ховати людину в день його народження – це поширене правило, але церква в даному питанні не категорична. Також немає заборони на похорон в неділю. Довгий час це марновірство вважалося церковним правилом, оскільки пов’язували з сьомим днем, в який навіть Бог відпочивав. А значить і проведення похорону заборонено. Тим не менш, церква не обмежує похорон у неділю. Точно не можна за православними традиціями ховати на:

 • Великдень
 • Різдво;
 • Cедмицю.

На який день похорон у православних

За православною традицією ховають на третій день після смерті. Вважається, в ці дні душа померлого ще вдома і прощається з земним життям. У сільській місцевості такий звичай досі дотримується і протягом трьох днів двері будинку, де померла людина, відкриті. З ним можуть попрощатися друзі, родичі, колеги і знайомі.
Сьогодні дотримуватися цієї традиції важко, особливо у великих містах. Якщо обставини змушують, то поховати людину можуть набагато пізніше. Це може бути пов’язано з необхідністю розтину, отриманням дозволів від слідчих органів і т.д. у жарку пору року, коли немає можливості відправити тіло в морг, намагаються поховати покійного швидше. Все залежить від спритності роботи ритуальної компанії, оскільки самостійно родичам важко зібрати всі документи і організувати цей трудомісткий процес.

Забобони і прикмети, пов’язані з похоронами

Є кілька забобонів, які сильні і до сьогоднішнього дня. Їм навіть є “логічні” пояснення, але вони не містять під собою достатньої аргументації. Тому не варто піддаватися забобонам і прикметам, а потрібно робити так, як свідчить православна традиція. Серед найпоширеніших забобонів можна відзначити:

 • завішування дзеркал;
 • зупинка годин на 40 днів;
 • вода і хліб для покійного;
 • фотографії та свічки на столі;
 • положення з покійним його речей;
 • заборона користуватися ножами, сільничкою.

Одним з популярних забобонів є заборона на поховання з кільцями та іншими круглими речами. Вважається, що душа покійного не може вийти з цього кола і буде мучитися.

Звичаї православних після похорону

Після похорону прийнято влаштовувати поминки. Це потрібно робити відразу після похорону, на дев’ятий і сороковий день. За православною традицією на поминках повинна бути кутя з медом і родзинками, а також обов’язково млинці. Після куті подають всі інші страви, в тому числі і перші. Поминають не тільки родичі, але і всі запрошені, хто допомагав копати яму або брав участь іншим чином в похованні. На доріжку обов’язково дають пиріжки. Чим більше людей пом’яне, тим краще буде душі померлого.

Під час трапези спиртне не вживають. Покійного згадують тільки хорошими словами, в процесі всієї трапези дотримуються спокійного і тихого поведінки, траурного етикету.

Коли ставити пам’ятник після похорону

Основне правило для постановки пам’ятника – твердий грунт. Після розриття могили навіть засипана земля буде пухкої. Її усадка відбувається приблизно через рік, після того, як зруйнується труну і порожнечі заповняться землею. Якщо час установки випадає на зиму, то краще перенести її на теплу пору року – після зими і снігу навіть самий майстерно поставлений пам’ятник може «поплисти» і його доведеться переробляти. Суха весна або літо – це оптимальний час, щоб ставити пам’ятник. Зазвичай родичі визначаються з фотографією для пам’ятника, вибирають ескіз, слова епітафії. Через рік займатися цими турботами простіше, ніж відразу після трагедії.

Похорон за віросповіданням:

 • Єврейські похорони;
 • Похорон в ісламі.
Залишилися питання? Напишіть нам

Наш менеджер зв'яжеться з вами і надасть безкоштовну консультацію

Зв'яжіться з нами
вул. Миропольська, 4, м. Київ