Корисна інформація

Померла людина, що робити?

Померла людина, що робити?

Смерть близької людини-важка втрата для кожного. Неважливо, хворів він або був повністю здоровий, мав багато друзів або навпаки – відштовхував оточуючих своїми вчинками, змиритися з тим, що його вже ніколи не буде неможливо. У таких ситуаціях все, що залишається – забезпечити гідні похорони. Їх організація – справа непроста, особливо для тих, хто зіткнувся з горем вперше в житті.


Зміст

 1. зателефонувати в швидку допомогу 103 і в міліцію.
 2. оформити свідоцтво про смерть.
 3. звернутися в ЗАГС (за місцем проживання).
 4. подати документи в паспортний стіл.
 5. Смерть настала не вдома: що треба знати?
 6. людина померла в лікарні.
 7. Як правильно організувати похорон.
 8. похоронні бюро Траур.

людина померла в домашніх умовах: перші дії

Якщо людина померла у себе вдома, перед тим як приступати до організації похорону, необхідно зробити наступне:

1. Зателефонувати в швидку допомогу 103 (дільничному лікарю) і в міліцію. Вони повинні:

 • оглянути тіло, зафіксувати час смерті покійного;
 • виключити (підтвердити) ймовірність насильницької смерті;
 • видати відповідні документи (супровідний лист і протокол огляду тіла).

До приїзду працівників правоохоронних органів і медустанови не можна змінювати положення тіла померлого і оточуючих його предметів (незважаючи на відсутність ознак неприродної смерті).

2. Звернутися в поліклініку, щоб оформити свідоцтво про смерть і вирішити питання про необхідність направлення померлого на розтин. При цьому з собою потрібно мати:

 • документи, видані органами міліції та швидкої допомоги;
 • медичну карту покійного (якщо вона знаходиться вдома);
 • паспорт (свій і померлої людини).

У разі, коли труп направляють в морг на патологоанатомічне дослідження для з’ясування причин смерті, Свідоцтво видають в морзі. До медичного закладу йдуть після проведення експертизи: забирають карту померлої людини із записом про посмертний епікриз.

Варто знати, розтин померлих віком від 60 років робити не обов’язково. Родичі небіжчика мають право відмовитися від проведення даної процедури, але вони повинні надати правоохоронним органам історію його хвороби за останній місяць його життя. Для отримання виписки потрібен протокол огляду трупа, амбулаторна карта і паспорт покійного, супровідний лист.

Волевиявлення рідних задовольняють, якщо в історії хвороби позначено, що померлий родич важко хворів і перебував на обліку в диспансері. Заява про відмову від патологоанатомічної експертизи складають в морзі.

Після збору документів (протокол огляду трупа, бланк про констатацію смерті, висновок медпрацівників) відправляються в прокуратуру: беруть дозвіл на поховання.

3. Сходити в ЗАГС (за місцем проживання), щоб взяти:

 • довідку про смерть встановленого зразка;
 • гербове свідоцтво про смерть.

В органах реєстрації актів цивільного стану видають довідку, за допомогою якої можна отримати фінансову допомогу від держави для проведення похорону. Паспорт покійного залишають в РАГСі.

4. Виписати родича з квартири. У паспортний стіл подаємо:

 • заяву з проханням зняти померлого з реєстрації за місцем проживання;
 • копію свідоцтва про смерть.

Документи віддають паспортистці, після чого процедура виписки вважається завершеною. Якщо рахунки за комунальні послуги приходили на ім’я покійного, потрібно виправити реєстраційні дані у відповідних службах. Дзвонимо на номер, вказаний в рахунку, розповідаємо інформацію про його смерть. Потім відносимо копію свідоцтва та заяву в установу.

Смерть настала не вдома: що треба знати?

На жаль, неможливо визначити в який момент людини наздожене смерть. Це може трапитися як вдома, так і в іншому місці – на дачі, в гостях або чужому місті. У таких ситуаціях перші дії такі:

 1. Викликаємо швидку допомогу, міліцію того району, в якому знаходився небіжчик.
 2. Зібравши необхідні документи (протокол огляду трупа, напрямок покійного на судово-медичний розтин), відправляємо тіло в районний морг: судмедексперт з’ясує причину і час смерті.
 3. Після проведення патологоанатомічного дослідження оформляємо медичне свідоцтво про смерть. З собою беремо паспорт померлого і свій.
 4. Звертаємося в ЗАГС з приводу отримання довідки про смерть з печаткою. Без гербового свідоцтва перевезення тіла в інший морг не проводиться.

Людина померла в лікарні: якими повинні бути перші дії?

Коли люди вмирають в лікувальному закладі, відповідальність за поширення важкої новини лежить на його співробітниках: про смерть родичам повідомляє лікар і медсестра. Від них також можна дізнатися, де знаходиться тіло і як забрати медичний висновок. Як правило, рідні та близькі померлого можуть перебувати в лікарні до моменту його перевезення в інший морг або місце поховання. Довідку про смерть з гербовим свідоцтвом беруть в РАГСі, після видачі медпрацівником відповідного документа.

Смерть людини: як організувати похорон

вінки

Збір документів – не найважче, що» падає на плечі ” родичів померлого. Треба подумати і про організацію похорону. Важливо чітко розподілити час, дотримуватися послідовність дій. Небагатьом це вдається, оскільки сильний стрес і емоції заважають прийняти правильні рішення. У такій, складній для всіх членів сім’ї ситуації, можуть виникнути непов’язки в проведенні ритуальних процедур, інші розбіжності, пов’язані з процесом поховання. Можна спробувати ” взяти себе в руки» або доручити його організацію друзям, але найбільш оптимальний варіант – звернутися в похоронне бюро, що спеціалізується на наданні ритуальних послуг.

Похоронні бюро Траур: що ми пропонуємо?

 • Фахівці нашого похоронного бюро завжди готові допомогти в організації гідних похорону. В їх послуги входять:
 • Визначення способу, дати і часу поховання. Як правило, поховання покійного проводять на третю добу після смерті, але точний день призначають родичі (пізніше або раніше). Вибір способу поховання залежить від бажання рідних або самого померлого. Якщо за життя з його боку ніяких побажань не було, проводять традиційні похорони. Для цього необхідно визначитися з кладовищем, заздалегідь купити на ньому місце, підготувати могилу. З останнім завданням допоможуть впоратися співробітники кладовища;
 • Продаж ритуальних товарів. У кожному похоронному бюро можна купити одяг для померлого, підібрати взуття, покривало, замовити труну і вінки з індивідуальним оформленням;
 • Перевезення тіла покійного і бажаючих провести його в останню путь до місця поховання (перевезення тіла до моргу, Ритуальні перевезення по Україні і всьому світу – Вантаж 200).
 • Музичний супровід похорону.

Решта похоронні обряди обговорюються зі служителями церкви. Перенесення труни з небіжчиком-відповідальність фахівців похоронного бюро (в більшості випадках).

Похорон закінчуються поминальним обідом вдома або в попередньо замовленому кафе або ресторані (якщо багато людей і не вистачає часу для того, щоб приготувати їжу). Скоротити час на пошуках місця для поминок можна, якщо відразу звернутися за допомогою в похоронне бюро. Його працівники готові запропонувати повний комплекс ритуальних послуг в Києві, допомогти в організації та проведенні похорону.

Залишилися питання? Напишіть нам

Наш менеджер зв'яжеться з вами і надасть безкоштовну консультацію

Зв'яжіться з нами
вул. Миропольська, 4, м. Київ