Корисна інформація

Єврейський похорон

Єврейський похорон

Євреї дуже шанують підвалини і ретельно дотримуються Похоронні традиції. Щоб не порушити їх, потрібно знати важливі моменти щодо поховання євреїв, щоб не допустити дій, що ображають покійного або його родичів.

Уявлення про смерть у євреїв

Традиційні погляди євреїв в питаннях смерті трохи відрізняються, що впливає на Похоронні традиції. Євреї сприймають життя людини, як невеликий етап подорожі його душі, яка після закінчення тілесного існування потрапить у світ прийдешній. Про нього відомо вкрай мало, але євреї впевнені, що світ прийдешній наближає душу до Всевишнього, тому там вона дізнається благодать і отримає нагороду або покарання за земні справи.

Щоб потрапити до Всевишнього в світ прийдешній, в земному житті важливо очиститися. Саме тому так важливо покаятися в своїх справах ще до смерті. Етап очищення відбувається в Геенні-своєрідному чистилище. Перед смертю близькі повинні подбати, щоб якомога менше гріхів залишилися за людиною, в яких він не покаявся.

Єврейський похорон

Похорон у євреїв:

Передсмертний годинник

Дотримання традицій починається вже в той момент, коли смерть близько. У євреїв є чіткий перелік того, як себе вести в цей складно і тяжкий час:

 • Можна бути поруч з вмираючим, але не наближати його кончину навіть на прохання;
 • Рекомендовано виконати останнє прохання, якщо вона не суперечить заборонам – кремації або передачі тіла для медичних дослідів;
 • Не можна займатися підготовкою до похорону, навіть якщо швидкий час кончини очевидно;
 • Моментом смерті вважається зупинка дихання;
 • Тіло заборонено розкривати після смерті;
 • Покійного не виставляють на огляд (публічні прощання не вітаються);
 • У кімнаті, де лежить покійний, не курять і не їдять;
 • Не можна торкатися до тіла без особливої потреби.

Кремування або похорон

У сприйнятті євреїв-людське тіло і душа знаходяться повністю у владі Всевишнього. Тому ніхто не має право вершити такі діяння, як спалення. Це страшний гріх і осквернення, кремування суворо засуджується.

Євреї не нехтують традицією, навіть якщо волею покійного була кремація. Родичі обов’язково порушать заповіт і поховають за всіма правилами. Дуже важливо піклуватися на Землі, щоб померлий не переступив межу, а це вже прерогатива тих, хто займається похоронною процесією. До того ж, при спаленні порушується процес відділення душі від тіла, він більш болісний, душа страждає і не може обірвати свій зв’язок із залишками попелу.

Похоронні традиції у євреїв

 1. Підготовка до похорону починається після смерті людини. Тіло померлого ретельно омивають, починаючи з голови. Євреї дуже ревно ставляться до чистоти, тому на обмивання йде не менше двадцяти літрів води. Процес обмивання відбувається з повагою до померлого, не варто під час Цього розмовляти на побутові теми, обговорювати померлого або говорити про нього погане. Ховати прийнято в простій білому одязі. Вона називається тахріхім. Одяг не підкреслює статусність, навпаки, робить всіх рівними перед Богом. Тахріхім надягають відразу після обмивання. І процес обмивання, і одягання тіла відбувається виключно євреями. Взуття на покійного не надягають.
 2. Укладення в труну здійснюють після обмивання. Для контакту з землею одна дошка вибивається, або висвердлюється отвір. Тіло вкривають спеціальним покривалом з кистями, одну кисть зрізають. Зверху на тіло кладуть тільки квіти. Труну відразу ж забивають, оскільки виставлення тіла на огляду вважається наругою.
 3. Поховання заборонені в суботу і в дні єврейських свят. Бажано похорон не затримувати, щоб заспокоїти душу. Максимум можуть відстрочити поховання на день, щоб дати найближчим родичам приїхати для прощання.
 4. Тіло виносять ногами вперед, похоронна процесія йде за труною. Люди, скорботні від втрати, повинні зробити Кріа-надірвати одяг – Якщо померли батьки, надрив роблять з боку серця, для всіх інших – з правого боку. Кріа вказує на близькість скорботних до покійного і висловлює їх гіркоту втрати. Не роблять криа по самогубцям і тим, хто відмовився від віри, перехрестився.
 5. Під час похорону читаються молитви і псалми. Після поховання бідним роздають милостиню, після чого відразу йдуть з кладовища, не заходячи на інші могили, навіть родичів. Для родичів прийшли на похорон роблять своєрідний коридор, встають один навпроти одного і втішають проходять близьких.
 6. Після кладовища обов’язково помити руки, але не витирати. Поминки будинку не влаштовують, допускається скорботна трапеза з простих страв – хліба, вареної сочевиці і яйця круто. Протягом першого тижня не можна пити вино і їсти м’ясо – це суперечить трауру.

Траур у євреїв

У євреїв є три етапи жалоби за померлим. Перший називається шива. Його дотримуються протягом тижня після поховання. Скорботні повинні максимально віддалитися від земних справ і зануритися в траур. Перші три дні особливо важкі, їх ще називають днями плачу. Родичі не приймають навіть друзів і близьких, які йдуть з розрадами, щоб показати свою глибоку скорботу за померлим. Небажано виходити з дому, оскільки душа померлого метається між будинком і могилою, їй потрібна розрада. За переказами, саме в ці сім днів після смерті остаточно відбувається відділення душі від тіла. По закінченню сьомого дня душа знаходить спокій.

Другий етап жалоби-шлошім. Він триває з кінця сьомого дня до 30-го. В цей час відбувається процес переходу душі в інший світ. Зазвичай виділяється цей час на те, щоб повністю очиститися від мирської скверни, покаятися в своїх гріхах.

Останній етап жалоби-один рік, або йорцайт. Зазвичай дотримуються традиції тільки при жалобі по близькому родичу – батькові або матері. У йорцайт необхідно говорити Кадіш, вчити Мішну і Тору. У цей день душа померлого піднімається на новий щабель і молитвами потрібно підтримати її, полегшити перехід в світ прийдешній. У цей день зв’язок душі з родичами на Землі особливо відчувається, вона потребує підтримки, щоб її згадували і молилися.

Похорон за віросповіданням:

 • Мусульманські похорони;
 • Православні похорони.
Залишилися питання? Напишіть нам

Наш менеджер зв'яжеться з вами і надасть безкоштовну консультацію

Зв'яжіться з нами
вул. Миропольська, 4, м. Київ